Masz własną firmę? A może dopiero zamierzasz ją założyć? Co ci, więc blokuję? Zwykle są to obawy o to, czy na pewno damy sobie radę i na samym początku nie popadniemy w długi. Pieniądze są dla nas zwykle ważne, dlatego tak bardzo każdy chce je podsiadać, ale równocześnie się boimy, że możemy być je komuś winni.

Zakładanie własnej działalności to nie takie proste. Niektórym, co więcej wydaje się, że od samego początku zarabia się tysiące. Niestety jest w takim przypadku na odwrót. Na początku, to ty musisz wyłożyć pieniądze na to, żeby w ogóle zaczęła prosperować twoja firma, a później jeszcze każdego miesiąca uiszczać wszelkie opłaty podatkowe, które w naszym kraju do najniższych nie należą, jeśli chodzi o młodych przedsiębiorców. Jednak nie możemy się na samym początku zniechęcać, ponieważ nie jest to dobry start. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim pod tego, żeby przemyśleć, jakie towary lub usługi zamierzamy sprzedawać. Jeśli już wiesz, to powinieneś wiedzieć czy siadasz odpowiednią ilość środków na to, aby pokryć koszty reklamy i produkcji lub kupna produktów niezbędnych do niej. Jeśli nie masz takiej kwoty, to możesz starać się o dofinansowania. Jeśli pół roku wcześniej złożysz odpowiednie dokumenty, to nasze państwo może cię wspomóc, jako początkująca firmę. 

Pamiętaj jednak, aby każdą złotówkę wydawać z rozwagą. Jest to bardzo ważne, gdyż ze wszystkiego będziemy rozliczeni. Pieniądze, które otrzymamy, muszą iść na firmę i jej służyć. Z każdej przeprowadzonej transakcji czy wydanej koty musisz mieć fakturę, która powinna być dokładnie zachowana. Czego najczęściej boimy się zakładając firmę lub co na w takim wypadku powstrzymuje od tego? Bardzo dużo ludzi obawia się kontroli. Wiadomo, że urzędnicy są bezlitośni, więc wszelkie niedociągnięcia nawet przez przypadku, zostaną wyciągnięte.

Czy to takie straszne?

Wielu znasz słyszano już o kontrolach, ale każdy słyszał inną opowieść. Tak, więc wszyscy się boją, ale mało, kto wie, kogo konkretnie powinien. Według prawa, odwiedzić nas może naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celnego, burmistrz, wójt i wszystkie osoby, w których właściwości to leży. W rzeczywistości jednak odwiedzi nas dwóch panów, którzy zostali wysłani przez organ podatkowy.
Pamiętaj, że ty także masz swoje prawa w kwestii kontroli. Jeśli będzie miała ona zamiar być przeprowadzona, to Ty musisz być o tym poinformowany wcześniej w postaci zawiadomienia pisemnego. Jeśli takowego dokumentu nie otrzymałeś, to możesz się takiej kontroli sprzeciwić. Takowy sprzeciw wnosisz do organu, który podejmuje i wykonuje kontrolę.